sobota, 29 sierpnia 2015

Wyspy Liparyjskie i Sycylia cz. II

:)))
Tak jak pisałam w ostatnim poście w drugiej części pokażę Wam cudowne Wyspy Liparyjskie oraz troszkę Sycylii:) WYSPY LIPARYJSKIE - to grupa 17 wysp pochodzenia wulkanicznego, leżą na Morzu Tyrreńskim na północ od Sycylii.Nazywane są również Wyspami Eolskimi - od władcy wiatrów - Eola, który według mitologii greckiej miał tu swoją siedzibę. Nam udało się zwiedzić trzy: Vulcano, Lipari oraz Stromboli. Wyspa Vulcano - jest to wyspa o powierzchni 12 km kwadratowych i zamieszkuje ją jedynie kilkuset mieszkańców. Wyspa posiada czynny wulkan z którego co ok. 25 minut wyrzucany jest pył.Przypływając do wyspy wita nas na samym początku mocny aromat siarki:)) Turyści mogą zażyć tu również zdrowotnych kąpieli siarkowych - ja jednak się nie skusiłam :)))Zapach mnie skutecznie odstraszył:))
Następną wyspą do której dopłynęliśmy to Lipari - jest ona największą z Wysp Liparyjskich, zajmuje ok. 37 km kwadratowych. Główne miasteczko to Marina Corta:
Ostatnią z wysp była wyspa Stromboli - cała wyspa to po prostu czynny wulkan, który co 10-20 wyrzuca lawę oraz popioły. Jest on jednym z najbardziej aktywnych wulkanów w Europie. Wyspa ma ok. 12,4 km kwadratowych i zamieszkuje ją ok. 600 mieszkańców:) Krajobraz na wyspie wygląda tak jakby czas się na niej zatrzymał. Tak wygląda wyspa gdy dopływaliśmy do niej statkiem:
A tak wygląda po erupcji:niestety tego zjawiska już nie widzieliśmy, zdjęcie jest z internetu chciałam Wam pokazać że taki spektakl również można zaobserwować:)
Na Stromboli występują charakterystyczne czarne plaże. Sycylia - to największa wyspa na Morzu Śródziemnym. Cudowne widoki, wąskie uliczki pełne kwiatów, piękne plaże i pyszna pizza:) Udaliśmy się do najsłynniejszego miasta na Sycylii - Taorminy.Jest to najbardziej prestiżowy oraz luksusowy kurort na całej wyspie. Jest też ponoć najpiękniejszym miastem na Sycylii. Dodatkową atrakcją jest widok na wulkan Etne - tego wulkanu nie muszę chyba nikomu przedstawiać:) Oto cudowna Taormina z Etną w tle:
Pozdrawiam Małgorzata

1 komentarz: